Ako vyzerá liečba elektrošokmi? Moja osobná skúsenosť s ECT
11. septembra 2024Sú antidepresíva skutočne účinnejšie než placebo? Zistite, čo hovorí najväčšia štúdia o antidepresívach!
25. septembra 2024Toxická pozitivita opisuje vzorec správania, prehnanú formu pozitívneho myslenia. Ide o snahu dať pozitívny náboj každej skúsenosti bez ohľadu na to, aká je smutná alebo tragická. S negatívnymi emóciami je ťažké sa vysporiadať – to však neznamená, že by sme ich nemali cítiť.
Toxickú pozitivitu môžeme definovať ako akt odmietnutia alebo popierania stresu, negativity, alebo iných negatívnych emócií či skúseností. Toxická pozitivita vnucuje pozitívne myslenie ako jediné riešenie problémov a vyžaduje, aby sa človek vyhýbal negatívnemu mysleniu alebo vyjadrovaniu negatívnych pocitov.
Samozrejme, nie je nič zlé na prejavovaní pozitivity, optimizmu a vďačnosti – tieto vlastnosti pomáhajú ľuďom prekvitať. Pozitívnosť sa stáva problematickou vtedy, keď funguje tak, že odmieta negatívne emócie.
Príznaky a typické výroky toxickej pozitivity
Cítiť všetky naše emócie naplno či už pozitívne alebo negatívne, je súčasťou ľudského bytia a navigácie vo svete. Emocionálne potláčanie nielenže nedokáže vyriešiť základný problém, ale môže tiež spôsobiť vinu, hanbu, smútok a úzkosť.
Medzi potenciálne príznaky toxickej pozitivity patrí:
- Popieranie akýchkoľvek negatívnych emócií
- Ignorovanie skutočných emócií či pocitov
- Pocit viny
- Neschopnosť rešpektovať emocionálne zážitky iných ľudí
- Emocionálne zahanbovanie druhých
- Predstieranie, že všetko je OK, aj keď nie je
- Zosmiešňovanie ľudí, ktorí majú negatívne emócie
Typické výroky toxickej pozitivity
Medzi typické výroky človeka, ktorý je toxicky pozitívny patria napríklad tieto:
- „Nemysli na to, mysli pozitívne!“
- „Nemaj starosti, to prejde!“
- „Zlyhanie je pre slabochov!“
- „Skús byť viac pozitívny.“
- „Všetko sa deje pre niečo.“
- „Veď sa nič nedeje, stále by to mohlo byť aj horšie!“
Ďalšie príklady toxickej pozitivity zahŕňajú nasledovné prípady:
- Tvrdenie po katastrofe, že „všetko sa deje z nejakého dôvodu“
- Naliehať na niekoho, aby sa zameral na pozitívne aspekty zničujúcej straty
- Povedať niekomu, aby prekonal svoj smútok alebo utrpenie a zameral sa na dobré veci vo svojom živote
- Označovanie ľudí, ktorí vždy pôsobia pozitívne, alebo nezdieľajú svoje negatívne emócie, za silnejších, alebo sympatickejších ako ostatných
- Nabádanie ľudí, aby prosperovali bez ohľadu na to, akej nepriazni čelia, napríklad tým, že sa ľuďom vraví, že počas pandémie musia využiť nútený čas doma na rozvoj nových zručností
- Reagovať na niečie obavy tým, že poviete: „mohlo by to byť aj horšie“
Je v poriadku byť negatívny?
Hoci niekedy je potrebné aspoň dočasne odložiť ťažké emócie, ako sú smútok alebo hnev, z dlhodobého hľadiska je popieranie negatívnych pocitov škodlivé, pretože môže ľuďom brániť v spracovávaní emócií a prekonaní ich trápenia.
Ľudia cítia širokú škálu emócií, z ktorých každá je dôležitou súčasťou života. Úzkosť môže napríklad upozorniť človeka na nebezpečnú situáciu, zatiaľ čo hnev je normálna reakcia na nespravodlivosť alebo zlé zaobchádzanie.
Navyše, ak sa o týchto emóciách nerozpráva, neodídu. Niektoré výskumy ukazujú, že rozprávanie o emóciách, vrátane negatívnych emócií, môže dokonca pomôcť mozgu lepšie spracovať pocity.
Staršia štúdia zistila, že rozprávanie o emóciách znižuje silu určitých mozgových dráh spojených s týmito emóciami. Toto zistenie naznačuje, že hovorenie o pocitoch pomáha v tom, že ich budete cítiť menej ohromujúco.
Prečo je toxická pozitivita nebezpečná?
Všeobecne pozitívny prístup nie je na škodu. Avšak človek, ktorý verí, že emócie musia byť len pozitívne, môže ignorovať vážne problémy alebo neriešiť základné problémy duševného zdravia.
Podobne ľudia, ktorí od ostatných vyžadujú len pozitivitu, môžu ponúknuť nedostatočnú podporu alebo spôsobiť, že sa ich milovaní budú cítiť stigmatizovaní a odsúdení.
Niektoré z rizík toxickej pozitivity zahŕňajú:
Ignorovanie skutočnej ujmy: prehľad 29 štúdií domáceho násilia z roku 2020 zistil, že pozitívna zaujatosť môže spôsobiť, že ľudia, ktorí zažívajú zneužívanie, podcenia jeho závažnosť a zostanú v násilných vzťahoch. Optimizmus, nádej a odpustenie zvyšovali riziko, že ľudia zostanú so svojimi násilníkmi a budú vystavení stupňujúcemu sa zneužívaniu.
Ponižovanie straty: osoba, ktorá opakovane počúva, aby sa posunula ďalej alebo bola šťastná, môže mať pocit, že ostatným je jeho/jej strata ukradnutá. Rodič, ktorý stratil dieťa, môže mať napríklad pocit, že jeho dieťa bolo pre ostatných nedôležité, čo znásobuje jeho smútok.
Izolácia a stigma: podľa Americkej psychiatrickej asociácie stigma často odrádza ľudí od hľadania liečby v oblasti duševného zdravia. Ľudia, ktorí cítia tlak usmievať sa nad nepriazňou osudu, môžu vyhľadávať podporu v menšej miere. Môžu sa cítiť izolovaní alebo zahanbení za svoje pocity, čo ich odrádza od vyhľadania pomoci.
Problémy s komunikáciou: každý vzťah má výzvy. Toxická pozitivita povzbudzuje ľudí, aby tieto výzvy ignorovali a sústredili sa len na to pozitívne. Tento prístup môže narušiť komunikáciu a schopnosť riešiť problémy vo vzťahoch.
Nízka sebaúcta: každý niekedy zažíva negatívne emócie. Toxická pozitivita však nabáda k tomu, aby sme svoje negatívne emócie ignorovali, aj keď ich potlačenie môže spôsobiť, že sa budeme cítiť ešte horšie. Keď sa človek nedokáže cítiť pozitívne, môže mať pocit, že zlyháva.
Toxická pozitivita verzus obyčajný optimizmus
Toxická pozitivita sa snaží potlačiť alebo ignorovať negatívne pocity, čo môže byť škodlivé a nepraktické. Naopak, optimizmus uznáva realitu a problémy a zameriava sa na pozitívne aspekty či riešenia, čím podporuje zdravší a udržateľnejší prístup k životu. Optimismus je pozitívny prístup k životu, ktorý zahŕňa vieru, že veci sa môžu zlepšiť, ale zároveň uznáva a akceptuje realitu a výzvy.
Niekedy však môže byť ťažké tieto dve veci odlíšiť. Predstavme si napríklad situáciu, že oslovíme priateľa, od ktorého potrebujeme jeho podporu, pretože prežívame ťažké chvíle a on nám povie: „Hej, pozri sa na to z tej svetlej stránky.“ Vtedy by sme mohli mať pocit, že jeho reakcia nás povzbudzuje k tomu, aby sme potláčali svoje negatívne emócie. Pocit, že nemôžeme byť sami sebou, nie je pre naše blaho prínosné, rovnako ako potláčanie emócií.
Na druhej strane ak nám priateľ povie: „Hej, je v poriadku nebyť v poriadku. Som tu pre teba a som vďačný, že ťa mám vo svojom živote.“ V tomto príklade priateľ vyjadruje prijatie našich negatívnych emócií ako aj súcit a vďačnosť, čo sú tiež typy pozitivity. Tento prístup nie je toxický, pretože nepopiera naše emócie a využíva princípy pozitívnej psychológie správnym spôsobom.
Ako sa vysporiadať s toxickou pozitivitou?
Ako zabezpečíte, aby sa pre vás pozitivita nestala toxickou, a ako sa uistíte, že využívate výhody, ktoré môže priniesť optimizmus? Nižšie ponúkam niekoľko tipov.
1. Uznajte a akceptujte svoje pocity
Nezavrhujte svoje emócie. Prvým krokom je uznať a akceptovať, že negatívne emócie sú normálnou súčasťou ľudského prežívania. Je dôležité si uvedomiť, že mať zlú náladu, byť frustrovaný alebo smútiaci je úplne prirodzené.
Trénovať akceptovanie negatívnych emócií namiesto toho, aby ste ich odháňali pozitivitou, je dobrým prvým krokom k tomu, aby ste sa vyhli toxickej pozitivite.
2. Hľadajte vyvážené prístupy
Praktikujte realistický optimizmus: snažte sa mať pozitívny prístup, ale zároveň uznávajte a riešte problémy a výzvy, ktoré vás trápia.
3. Komunikujte otvorene
Zdieľajte svoje pocity: nebojte sa otvorene komunikovať o svojich pocitoch a problémoch s priateľmi, rodinou alebo terapeutom. Otvorená komunikácia môže pomôcť vyrovnať sa s problémami bez toho, aby ste sa cítili izolovaní.
4. Pestujte si súcit so sebou samým
Časť toho, čo môže byť na toxickej pozitivite nebezpečné, sú očakávania, ktoré vytvára. Môžete mať napríklad nerealistické očakávania, že by ste mali byť neustále pozitívni, byť za všetko vďační alebo mať vždy dobrú náladu. To je obrovský tlak, ktorý na seba vyvíjate, a ak zlyháte, môže to dokonca začať zraňovať vašu sebaúctu.
Súcit so sebou samým je dobrým protijedom na toxickú pozitivitu. Nezabudnite byť k sebe milí, keď máte negatívne emócie alebo prežívate ťažké časy. Nikto nemôže byť nonstop pozitívny.
5. Nedémonizujte negatívne emócie
Ukazuje sa, že aj negatívne emócie majú svoje výhody. Napríklad taká úzkosť nám môže pomôcť stať sa pripravenejšími, zatiaľ čo hnev nám vie pomôcť napraviť nespravodlivosť. Smútok môže motivovať ostatných, aby nám viac pomohli. Keď potlačíme svoje negatívne emócie, nedokážeme získať výhody, ktoré poskytujú v čase, keď tieto výhody najviac potrebujeme.
Ako sa vyhneme vyjadreniu toxickej pozitivity?
Aby ste sa vyhli toxickej pozitivite, snažte sa uznať, prijať a preformulovať negatívne emócie.
Napríklad namiesto toho, aby ste povedali: „Mysli pozitívne“, povedzte niečo ako: „To, ako sa cítiš, je platné. Ako ti môžem pomôcť?“ Rovnaký prístup môžete použiť aj na svoje vlastné myšlienky.
Ak máte problémy v tejto oblasti, možno stojí za to preskúmať túto tému s terapeutom.
Cítite napríklad vinu alebo hanbu za určité emócie? Vyhýbate sa konfliktom za každú cenu? Chýba vám dôvera vo vašu schopnosť riešiť problémy? Tieto a ďalšie otázky môžu odhaliť dôvody týchto tendencií a schopnosti ich zmeniť.
Záver
Toxická pozitivita povzbudzuje ľudí, aby ignorovali negatívne emócie, čím potenciálne zintenzívňuje silu týchto pocitov.
Hoci pozitívne myslenie ponúka určité výhody, nikto nedokáže myslieť pozitívne neustále.
Nútiť niekoho, aby vyjadroval iba pozitívne emócie môže potlačiť jeho schopnosť komunikovať a spôsobiť, že sa bude cítiť zle, pretože má negatívne myšlienky.
Emócie nám prinášajú dôležité impulzy pre osobný rozvoj a môžu odhaliť potrebu zmeny, ktorá nám dokáže z dlhodobého hľadiska pomôcť.
Zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/intl/basics/toxic-positivity
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/toxic-positivity#summary
- https://www.berkeleywellbeing.com/toxic-positivity.html
- https://www.mindbodygreen.com/articles/toxic-positivity
- https://www.forbes.sk/toxicka-pozitivita-nie-je-optimizmus-4-rozdiely-a-7-sposobov-ako-sa-jej-vyhnut/