11 krvných testov, ktoré môžu odhaliť príčinu vašej depresie
10. septembra 2022Ako poraziť zimnú aj letnú depresiu: Tipy na účinnú prevenciu po celý rok
31. marca 2023Frank Sinatra, Demi Lovato, Mariah Carey, Selena Gomez či Richard Müller – zdá sa, že bipolárna porucha (mániodepresia resp. bipolárna afektívna porucha) neobišla ani slávne osobnosti. Život s ňou je ako na hojdačke – raz hore, raz dole. Väčšina ľudí má z času na čas emocionálne vzostupy a pády. Pri BAP však môžu vaše pocity dosiahnuť abnormálne vysoké alebo nízke úrovne.
Bipolárna porucha je vo všeobecnosti ťažko diagnostikovateľná choroba, hlavne typ II, pretože človek zväčša prichádza k lekárovi len v depresívnej fáze, a tak sa väčšinou táto diagnóza zamieňa za klasickú depresiu. V mánií sa k lekárom dostanú naozaj iba ťažké prípady, často na podnet rodinných príslušníkov.
Plne vyjadrená BAP sa vyskytuje u približne 1% populácie (nezávisle na rase či národnostiach), pričom pomer mužov a žien je približne 1:1. Ak by sme však rátali výskyt aj menej vyjadrených obrazov BAP v celom bipolárnom spektre (prítomnosť hypománie namiesto mánie, cyklotýmia), môže sa jednať až o 5% populácie.
Čo je to bipolárna porucha?
Bipolárna porucha je duševná choroba, ktorá spôsobuje nezvyčajné zmeny nálady, energie, úrovne aktivity, koncentrácie a schopnosti vykonávať každodenné úlohy. Ide o biologicky podloženú poruchu podobne ako je astma či diabetes. V žiadnom prípade sa nejedná o rozmar, osobnostnú slabosť alebo nevychovanosť.
Bipolárna porucha sa vyznačuje obdobiami extrémnych zmien nálad, pričom človeku sa striedajú manické alebo hypomanické epizódy (menej extrémne ako mánické) s depresívnymi epizódami. Tieto zmeny nálady môžu ovplyvniť spánok, energiu, aktivitu, úsudok, správanie a schopnosť jasne myslieť.
Trvanie jednotlivých epizód je individuálne, no extrémne zmeny nálad sa môžu meniť aj v rámci jedného dňa, prevažne však trvajú jeden a viac týždňov. Celkovo však možno povedať, že depresívne epizódy sa vyskytujú zásadne častejšie než epizódy hypomanické či manické, približne v pomere 3:1.
Prvá epizóda bipolárnej poruchy sa najčastejšie objavuje medzi 15. a 25. rokom života. Napriek tomu sa v ktoromkoľvek životnom období môže objaviť epizóda BAP.
Hoci mať rodiča alebo súrodenca s bipolárnou poruchou nezaručuje, že sa u niekoho vyvinú tieto príznaky, dedičnosť je významným faktorom pre vznik BAP. V rodinách pacientov s bipolárnou poruchou sa vyskytuje tiež vyšší počet osôb s inými psychickými poruchami, ako je depresia, úzkostné poruchy, psychotické poruchy, závislosť na návykových látkach a samovraždy.
Predpokladá sa, že mechanizmus vzniku príznakov BAP je spôsobený nerovnováhou biochemických látok v mozgu – neurotransmitérov – predovšetkým sérotonínu, noradrenalínu, dopamínu, kyseliny gamaaminomaslovej(GABA) a glutamátu. Presná príčina vzniku však nie je doteraz známa. Jej prepuknutie, prejavy a priebeh sú ovplyvnené vplyvmi genetickými, hormonálnymi a vplyvmi prostredia.
Mánia a hypománia
Mánia a hypománia sú podobné typy epizód, mánia je však závažnejšia. Môže tiež spôsobiť prerušenie reality (psychózu) a vyžadovať hospitalizáciu.
Manické aj hypomanické epizódy sú zvyčajne charakterizované nasledujúcimi príznakmi:
- Zvýšená aktivita, energia alebo vzrušenie
- Prehnaný pocit pohody a sebavedomia (eufória)
- Znížená potreba spánku
- Problémy so sústredením
- Nezvyčajná zhovorčivosť
- Roztržitosť
- Nepokoj
- Zapájanie sa do riskantných aktivít vrátane fyzicky nebezpečných rozhodnutí, impulzívnych nákupov alebo nebezpečného sexuálneho správania
Hypomanická epizóda je menej závažná v tom, že jej trvanie je kratšie a spôsobuje menšie poškodenie ako manická epizóda. Hypomanické epizódy nezahŕňajú bludy alebo halucinácie.
Depresia
Depresívna epizóda zahŕňa symptómy, ktoré sú dostatočne závažné na to, aby spôsobili značné ťažkosti pri každodenných činnostiach, ako je práca, škola, spoločenské aktivity alebo vzťahy.
Depresia zahŕňa nasledovné príznaky:
- Depresívna nálada, ako je pocit smútku, prázdnoty, beznádeje alebo plaču (u detí a dospievajúcich sa depresívna nálada môže prejaviť ako podráždenosť)
- Výrazná strata záujmu, alebo pocit potešenia zo všetkých, alebo takmer všetkých činností
- Zmena hmotnosti bez diéty, zvýšenie alebo zníženie chuti do jedla
- Poruchy spánku
- Buď nepokoj, alebo spomalené správanie
- Únava alebo strata energie
- Pocit bezcennosti alebo nadmernej resp. neprimeranej viny
- Znížená schopnosť myslieť alebo sústrediť sa, nerozhodnosť
- Premýšľanie, plánovanie alebo pokus o samovraždu
Viac sa o príznakoch dozviete v mojom článku o 10 najbežnejších príznakoch depresie, v ktorom som symptómy rozobrala podľa diagnostických systémov ICD-10 (Medzinárodná štatistická klasifikácia chorôb a príbuzných zdravotných problémov) a DSM-5 (Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch).
Bipolárna porucha I versus bipolárna porucha II
Aby vám bola diagnostikovaná bipolárna porucha I, musíte mať aspoň jednu manickú epizódu. Okrem toho sa manická epizóda nesmie prekrývať so schizofréniou, poruchou s bludmi alebo inou psychotickou poruchou.
Osoba s bipolárnou poruchou I môže alebo nemusí mať závažnú depresívnu epizódu. Príznaky manickej epizódy môžu byť také závažné, že je potrebná nemocničná starostlivosť.
Bipolárna porucha II je spojená s veľkou depresívnou epizódou trvajúcou najmenej dva týždne, ako aj s aspoň jednou hypomanickou epizódou. Podľa DSM-5 pozostáva hypomanická epizóda z troch alebo viacerých symptómov manickej epizódy trvajúcej štyri dni alebo dlhšie.
Bipolárna porucha II je niekedy nesprávne diagnostikovaná ako depresia, pretože depresívne symptómy môžu byť hlavným príznakom v čase, keď osoba vyhľadá lekársku pomoc. Keď neexistujú žiadne manické epizódy, ktoré by naznačovali bipolárnu poruchu, depresívne symptómy sa stanú stredobodom pozornosti.
Zhrňme si niektoré z hlavných rozdielov medzi bipolárnou poruchou I a bipolárnou poruchou II.
Bipolárna porucha I
- Zahŕňa históriu aspoň jednej úplnej manickej epizódy
- Často sa spája s depresívnou epizódou
- Môže zahŕňať psychotické črty v kontexte epizód nálady
Bipolárna porucha II
- Zahŕňa históriu aspoň jednej hypomanickej epizódy a žiadnu históriu úplných manických epizód
- Vždy sa spája s depresívnou epizódou
- Psychóza chýba
Bipolárna porucha II nie je ľahšia forma bipolárnej poruchy I, ale samostatná diagnóza. Zatiaľ čo manické epizódy bipolárnej poruchy I môžu byť závažné a nebezpečné, jedinci s bipolárnou poruchou II môžu byť depresívni dlhšiu dobu, čo môže spôsobiť značné poškodenie.
Cyklotymická porucha
Okrem bipolárnej poruchy I a bipolárnej poruchy II existuje ešte tzv. cyklotymická porucha, ktorá sa hovorovo označuje aj ako „bipolárna porucha III“.
Cyklotymická porucha pozostáva z pretrvávajúcich hypomanických a depresívnych symptómov, ktoré nespĺňajú diagnostické kritériá pre hypomanickú alebo depresívnu epizódu.
Môže to byť spôsobené tým, že počet symptómov nespĺňa kritériá alebo trvanie epizód je príliš krátke na diagnózu bipolárnej poruchy I alebo bipolárnej poruchy II.
Kedy vyhľadať lekára
Napriek extrémnym náladám si ľudia s bipolárnou poruchou často neuvedomujú, ako veľmi narúša emocionálna nestabilita ich životy a životy ich blízkych, ak nedostávajú liečbu, ktorú potrebujú.
Ak ste ako niektorí ľudia s bipolárnou poruchou, môžete si vychutnávať pocity eufórie a cykly produktivity. Po tejto eufórii však vždy nasleduje emocionálny krach, ktorý vás môže zanechať v depresii, vyčerpaní a možno aj vo finančných, právnych alebo vzťahových problémoch.
Ak u seba spozorujete príznaky bipolárnej poruchy, neváhajte a porozprávajte sa so svojim obvodným lekárom. Prvým krokom by malo byť vylúčenie iných možných diagnóz.
Zdroje:
- https://www.nimh.nih.gov/health/topics/bipolar-disorder
- http://dusevnezdravie.sk/bipolarna-afektivna-porucha/
- https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder/bipolar-1-vs-bipolar-2
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955
- https://www.psycom.net/bipolar-disorder-difference-one-two